Čerín vstupuje na Cestu sv. Martina - Cserény a Szent Márton Útra lép
Jednou
z najvýznamnejších pamätných miest sv. Martina z Tours je na strednom
Slovensku obec Čerín.
Rímsko-katolícky
kostol sv. Martina v ranogotickom štýle láka návštevníkov z celého
Slovenska aj zo zahraničia svojou umeleckou a duchovnou hodnotou.
Stredobodom pozornosti je oltár kostola. Jeho originál bol koncom 19. storočia odvezený z Čerína a po dôkladnej reštaurácii dnes patrí ku klenotom gotickej zbierky oltárov Budapeštianskeho národného múzea..
V roku 2015 z príležitosti oslavy 700-ho výročia od vysvätenia kostola sa do svätyne vrátila kópia krídlového oltára z roku 1483, ktorého autorstvo sa pripisuje Majstrovi z Kremnice. Neveľký kostol ukrýva aj ďalšie klenoty. Je to napríklad románsko - gotická krstiteľnica, ktorá môže byť podľa najnovších výskumov ešte staršia ako samotný kostol. Rovnako vzácny je aj kamenný náhrobok v podlahe svätyne s najstarším gotickým písmom na Slovensku. V kostole sa zachovali vzácne nástenné maľby, ktoré vznikli v 14. storočí. (Zdroj: mybystrica.sme.sk, https://cerin.fara.sk)
Rada Európskej kultúrnej cesty sv. Martina na Slovensku spolu s predstaviteľmi občianskej iniciatívy a čerínskej farnosti pripravujú vstup obce Čerín na cestu sv. Martina. s celoeurópskym významom.
23. septembra v Čeríne bude slovenská organizácia za prítomnosti zahraničných predstaviteľov odovzdať bronzovú stopu označujúcu pútnické miesta sv. Martina.